GOZ w Wodzisławiu współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich i EFZ.

Strona główna / e-Wyniki
e-Wyniki

Uprzejmie informujemy, że Gminny Ośrodek Zdrowia w Wodzisławiu uruchomił elektroniczny program umożliwiający pacjentom dostęp do wyników badań diagnostycznych - E-Wyniki Sprawdź swój wynik

Jak czytać wynik ?


Czytając poniższy materiał dowiesz się jak odczytać swój wynik

Numer zlecenia

Poza podstawowymi danymi (imię, nazwisko, wiek, PESEL badanego, data przyjęcia zlecenia itp.) na wyniku wydawanym przez laboratoria sieci DIAGNOSTYKA znajduje się numer zlecenia. Pozwala on na szybkie zidentyfikowanie zlecenia i odnalezienie wyniku..

Badanie

W tej kolumnie umieszcza się nazwę wykonywanego badania. Warto pamiętać że na jedno badanie składa się oznaczenie szeregu parametrów. Tak jak np. w przypadku morfologii krwii.

Wyniki

Jest wyrażony liczbowo, opisowo lub symbolami +/-

Jednostki

Pokazuje w jakich jednostkach wyrażono wynik. Możliwa jest sytuacja gdy różne laboratoria używają różnych jednostek dla jednego rodzaju badania.

Zakres referencyjny

Wartości te wyrażają przedział w jakim powinien mieścić się prawidłowy wynik badania. Jeśli wynik przekracza poza ten przedział oznacza wynik nieprawidłowy. Warto zwrócić uwagę że zakresy wartości prawidłowych mogą się różnić w zależności od wielu czynników np. zastosowanej metody do wykonania oznaczenia, wieku czy płci pacjenta. Jeśli wynik znajduje się pomiędzy ustalonymi wartościami granicznymi przyjmuje się że jest on prawidłowy. Taki rezultat badania nie jest jednak podstawą do wykluczenia schorzenia. Dlatego wyniki powinny być interpretowane przez lekarza! Może on określić rodzaj problemu korzystając z kombinacji wyników innych badań, obrazu klinicznego pacjenta (stan zdrowia) czy pacjent przystąpił do badania prawidłowo przygotowany oraz szeregu innych czynników. Warto wspomnieć o często popełnianym błędzie - wyniki "pozytywny" badania obecności czynnika chorobotwórczego (np. wirusa zapalenia wątroby typu C) nie oznacza że wszystko jest w porządku ale wręcz przeciwnie stwiedzono infekcję.

LIW

W laboratoriach sieci DIAGNOSTYKA wyniki dodatkowo są oznaczane symbolami. H (ang. high - wysoki) oznacza przekroczenie wartości max dla danego parametru. L (ang. low - niski) oznacza przekroczenie wartości min (w dół) dla danego parametru. Brak symbolu oznacza wynik prawidłowy, mieszczący sięw zakresie wartości prawidłowych.

Badanie

Określa numer badania

Daty/Materiał

Data wykonania - moment, w którym wynik z analizatora został przesłany do systemu e-lab (lub wprowadzony przez diagnostę przy badaniach manualnych) Data/Godz wydania - moment ostatecznego zatwierdzenia przez diagnostę wyniku do publikacji/wydania Materiał - rodzaj materiału w jakim zostało wykonane oznaczenie danego parametru

Autoryzował

Diagnosta, który zaakcpetował wynik do publikacji

Wykonano

Miejsce wykonania badania Przejdź do prezentacji wyniku

GOZ w Wodzisławiu współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich i EFZ.

Informacje dotyczące programu "Profilaktyka raka piersi"

PDF
Wszelkie prawa zastrzeżone © Gminny Ośrodek Zdrowia w Wodzisławiu 2018 replica watches designed by DotRed